#84 Relationer och regnbågar

59:57
 
Dela
 

Manage episode 268521936 series 1075761
Av ScienceFiction Bokhandeln and Science fiction bokhandeln upptäckt av Player FM och Player FMs grupp - upphovsrättigheterna ägs av publiceraren, inte Player FM. Ljudet streamas direkt från deras servrar. Tryck på Prenumerera knappen för att hålla koll på uppdateringar i Player FM, eller klistra in flödets webbadress i andra podcast appar.
Vi pratar om olika sätt att skriva samkönade relationer i samband med årets regnbågskampanj som vi har under prideveckan. Var beredd på många tips i länklistan! Queernördarna https://queerandnerdy.se/ Regnbågsböcker kampanjsida https://www.sfbok.se/sida/regnbagsbocker En mer utförlig lista med HBTQ+ tema https://www.sfbok.se/tag/hbtq Verk som tas upp i poddavsnittet: Goodbye My Rose Garden https://www.sfbok.se/produkt/goodbye-my-rose-garden-vol-1-204914 To be Taught if Fortunate – Becky Chambers https://www.sfbok.se/produkt/to-be-taught-if-fortunate-203273 The Stars are Legion & The Light Brigades – Kameron Hurley https://www.sfbok.se/produkt/the-stars-are-legion-164783 https://www.sfbok.se/produkt/the-light-brigade-189473 Docile – K. M. Szpara https://www.sfbok.se/produkt/docile-203580 Black Leopard, Red Wolf – Marlon James https://www.sfbok.se/produkt/black-leopard-red-wolf-186996 Carnival – Elizabeth Bear https://www.sfbok.se/produkt/carnival-62393 Nalo Hopkinson, Karen Lord https://www.sfbok.se/produkt/unraveling-205292 Förra årets regnbågskampanj https://soundcloud.com/sfbok-podradio/61-superteknocyberpunkframtiden-mot-hippiealverna 3 x Queermanga https://soundcloud.com/sfbok-podradio/3x-queermanga-livepodd-sthlm-pride Queering Discworld https://soundcloud.com/sfbok-podradio/queering-discworld-livepodd-queercon Intervjuspecial med bl.a. Nalo Hopkinson https://soundcloud.com/sfbok-podradio/33-intervjuspecial-ann-leckie-robin-hobb-nalo-hopkinson-carrie-vaughnhigh-qual Yuu Yuu Hakusho https://www.sfbok.se/produkt/yu-yu-hakusho-season-1-77001 Inu Yasha https://www.sfbok.se/produkt/inu-yasha-big-edition-vol-1-88287 Carrie Fisher – The Princess Diarist https://www.sfbok.se/produkt/the-princess-diarist-167162 Podcasten You Must Remember This http://www.youmustrememberthispodcast.com/

113 episoder