#81 Man Måste Läsa Pratchett

1:17:28
 
Dela
 

Manage episode 264779478 series 1075761
Av ScienceFiction Bokhandeln and Science fiction bokhandeln upptäckt av Player FM och Player FMs grupp - upphovsrättigheterna ägs av publiceraren, inte Player FM. Ljudet streamas direkt från deras servrar. Tryck på Prenumerera knappen för att hålla koll på uppdateringar i Player FM, eller klistra in flödets webbadress i andra podcast appar.
Efter försommaruppehållet är vi nu tillbaka och mjukstartar med ett extra långt program om sommarläsning. Vad innebär det egentligen? Men vi har ju förstås en massa tips också, mer originella ville vi inte vara! https://www.sfbok.se/ Queering Discworld – livepodden från Queercon 2018 https://soundcloud.com/sfbok-podradio/queering-discworld-livepodd-queercon Länkar till tipsen: When They Cry https://www.sfbok.se/produkt/when-they-cry-season-1-189272 Matt Ruff – Lovecraft Country https://www.sfbok.se/produkt/lovecraft-country-192151 Lafcadio Hearn – Det hemsökta Japan https://www.sfbok.se/produkt/det-hemsokta-japan-194239 Drömmar om den älskade döda https://www.sfbok.se/produkt/drommar-om-den-alskade-doda-140083 Torbjörn Elensky – Eldungen https://www.sfbok.se/produkt/eldungen-en-herrgardsroman-196784 Tobias Söderlund – Prästgårdens hemlighet https://www.sfbok.se/produkt/prastgardens-hemlighet-197773 Scott Lynch – The Lies of Locke Lamora https://www.sfbok.se/produkt/the-lies-of-locke-lamora-62551 House of X/Powers of X https://www.sfbok.se/produkt/house-of-xpowers-of-x-206455 Pratchett Equal Rites/ https://www.sfbok.se/produkt/equal-rites-132425 Witches abroad https://www.sfbok.se/produkt/witches-abroad-133905 Hurley Geek feminist revolution https://www.sfbok.se/produkt/the-geek-feminist-revolution-152873 Jeff Lemire Roughneck https://www.sfbok.se/produkt/roughneck-178146 Essex County https://www.sfbok.se/produkt/essex-county-170879 EXIT – The House of Riddles https://www.sfbok.se/produkt/exit-the-house-of-riddles-196566 Jemisin – The City We Became https://www.sfbok.se/produkt/the-city-we-became-203543 Lars Jakobson – Bokfört https://www.sfbok.se/produkt/bokfort-205371 Guy Gavriel Kay – Children of Earth and Sky https://www.sfbok.se/produkt/children-of-earth-and-sky-162283 Hao Jongfang – Vagabonds https://www.sfbok.se/produkt/vagabonds-207643 Mats Strandberg – Slutet https://www.sfbok.se/produkt/slutet-205065 Madeline Miller - Kirke https://www.sfbok.se/produkt/kirke-209882 Ylva Karlsson/Sofia Falkenhem Månen, varelsen och jag https://www.sfbok.se/produkt/manen-varelsen-och-jag-35716 Maria Turtschaninoff – Röda klostret https://www.sfbok.se/serie/roda-klostret-11239 Ursula K. LeGuin – De obesuttna https://www.sfbok.se/produkt/de-obesuttna-207429

113 episoder