#59 Du grät som man gör i One Piece

1:00:51
 
Dela
 

Manage episode 237412588 series 1075761
Av ScienceFiction Bokhandeln and Science fiction bokhandeln upptäckt av Player FM och Player FMs grupp - upphovsrättigheterna ägs av publiceraren, inte Player FM. Ljudet streamas direkt från deras servrar. Tryck på Prenumerera knappen för att hålla koll på uppdateringar i Player FM, eller klistra in flödets webbadress i andra podcast appar.
Hände det något intressant på E3 eller kommer vi bara prata om FFVII remake? Den klassiska animen Neon Genesis Evangelion har fått nypremiär på Netflix, och nya intryck blandas med gamla minnen. På senare år har sagor i nyversion fått ett uppsving, och vi pratar om ett extremt objektivt urval av det allra bästa! 00:00 Intro 00:50 Aktuellt 07:06 E3 24:37 Evangelion 36:09 Omskrivna sagor 59:59 Avslut https://www.sfbok.se/ Böcker: And the Ocean Was Our Sky, Patrick Ness https://www.sfbok.se/produkt/and-the-ocean-was-our-sky-108135 Häxyngel, Margaret Atwood https://www.sfbok.se/produkt/haxyngel-186369 The Bloody Chamber, Angela Carter (Blåskägg och andra) https://www.sfbok.se/produkt/the-bloody-chamber-140660 Cinder, Marissa Meyer (Askungen. Flera av hennes böcker är baserade på sagor.) https://www.sfbok.se/produkt/cinder-142090 Alice, Christina Henry https://www.sfbok.se/produkt/alice-179941 Dorothy Must Die, Danielle Paige (Trollkarlen från Oz, serie) https://www.sfbok.se/produkt/dorothy-must-die-138062 A Blade So Black, L L McKinney https://www.sfbok.se/produkt/a-blade-so-black-184837 A Thousand Nights, E K Johnston (Tusen och en natt) https://www.sfbok.se/produkt/a-thousand-nights-156360 The Beast's Heart, Leife Shallcross (Skönheten och Odjuret) https://www.sfbok.se/produkt/the-beasts-heart-188795 The Sin Eater's Daughter, Melinda Salsbury (Rapunzel) https://www.sfbok.se/produkt/syndatarens-dotter-182435 The Dark Descent of Elizabeth Frankenstein, Kiersten White (Om doctor Frankensteins fru) https://www.sfbok.se/produkt/the-dark-descent-of-elizabeth-frankenstein-183330 Forest of a Thousand Lanterns, Julie C. Dao https://www.sfbok.se/produkt/forest-of-a-thousand-lanterns-170508 Black Leopard, Red Wolf, Marlon James (Afrikanska folksagor och myter) https://www.sfbok.se/produkt/black-leopard-red-wolf-186996 Jane Steele, Lyndsay Faye (Jane Eyre) https://www.sfbok.se/produkt/jane-steele-162756 The Shadow Queen, C.J. Redwine (Snövit) https://www.sfbok.se/produkt/the-shadow-queen-162688 The Bear and the Nightingale, Katherine Arden (Ryska folksagor) https://www.sfbok.se/produkt/the-bear-and-the-nightingale-168571 The Wrath and the Dawn, Renee Ahdieh (Tusen och en natt) https://www.sfbok.se/produkt/the-wrath-and-the-dawn-166971 The Sleeper and the Spindle, Neil Gaiman (Törnrosa) https://www.sfbok.se/produkt/the-sleeper-and-the-spindle-71312 Film: The Company of Wolves (1984) https://www.sfbok.se/produkt/the-company-of-wolves-31278 A Monster Calls/Sju minuter över midnatt (2016) https://www.sfbok.se/produkt/a-monster-callssju-minuter-over-midnatt-166912 Svaha (2019) https://horrorpedia.com/2019/05/30/svaha-the-sixth-finger-reviews-movie-film-mystery-korean-2019-overview-cast-plot/

115 episoder