Hur kan vi prata om religion?

2:00:35
 
Dela
 

Manage episode 285630172 series 2722643
Av RadioPlay and Podplay | Knutfabriken upptäckt av Player FM och Player FMs grupp - upphovsrättigheterna ägs av publiceraren, inte Player FM. Ljudet streamas direkt från deras servrar. Tryck på Prenumerera knappen för att hålla koll på uppdateringar i Player FM, eller klistra in flödets webbadress i andra podcast appar.
Navid pratar med Ann Heberlein, Christer Sturmark, Rashid Musa, Sherin Khankan, Dan Korn och Kent Wisti om olika perspektiv av religion. Lyssna på avsnitt #1 med Ann Heberlein: https://www.podplay.com/sv/podcast/29655/hur-kan-vi/episode/23354129/1-ann-heberlein-hur-kan-vi-prata-om-gud Lyssna på avsnitt #131 med Christer Sturmark: https://www.podplay.com/sv/podcast/29655/hur-kan-vi/episode/52554930/131-christer-sturmark-vi-kan-inte-lata-vart-samhalle-styras-av-religion-och-kanslor Följ Christer på instagram: https://twitter.com/ChSturmark Lyssna på avsnitt #130 med Rashid Musa: https://www.podplay.com/sv/podcast/29655/hur-kan-vi/episode/50469553/130-rashid-musa-icke-muslimer-tror-att-muslimer-inte-har-humor Följ Rashid på instagram: https://www.instagram.com/rashidmusa/ Lyssna på avsnitt #26 med Sherin Khankan: https://www.podplay.com/sv/podcast/29655/hur-kan-vi/episode/1912526/26-sherin-khankan-how-can-we-talk-about-islam Följ Sherin på instagram: https://www.instagram.com/sherinkhankan/ Lyssna på avsnitt #83 med Dan Korn: https://www.podplay.com/sv/podcast/29655/hur-kan-vi/episode/22266788/83-dan-korn-hur-kan-vi-prata-om-svensk-kultur Lyssna på avsnitt #45 med Kent Wisti: https://www.podplay.com/sv/podcast/29655/hur-kan-vi/episode/24427995/45-kent-wisti-svenska-kyrkan-ar-snart-dod Följ Kent på instagram: https://www.instagram.com/wistikent/ Gillar du det Hur kan vi? gör och vill stötta med en engångssumma, swisha till 123 124 77 33. Följ Hur kan vi? på sociala medier: Instagram: https://www.instagram.com/hurkanvi/ YouTube: https://youtube.com/c/hurkanvi Följ Navid på sociala medier: Instagram: https://www.instagram.com/navidmodiriofficial/ Twitter: https://twitter.com/modiri_navid Alla avsnitt av podden och kontaktuppgifter hittar du på https://www.hurkanvi.se.

186 episoder