#75 Barnfilm för vuxna

1:08:10
 
Dela
 

Manage episode 254689507 series 1075761
Av ScienceFiction Bokhandeln and Science fiction bokhandeln upptäckt av Player FM och Player FMs grupp - upphovsrättigheterna ägs av publiceraren, inte Player FM. Ljudet streamas direkt från deras servrar. Tryck på Prenumerera knappen för att hålla koll på uppdateringar i Player FM, eller klistra in flödets webbadress i andra podcast appar.
Vi har fått besök av filmvetaren Sebastian Lindvall från Cinemateket som berättar om Shinkai Makoto och hans filmer i och med premiären av Shinkais senaste verk, Weathering With You. Sedan pratar vi vidare om animefilm för både barn och vuxna och tar upp några av våra favoriter. 00:00 Intro 03:01 Shinkai-diskussion med Sebastian Lindvall 42:31 Animefilm Shinkai Makoto på Cinemateket https://www.filminstitutet.se/sv/se-och-samtala-om-film/cinemateket-stockholm/teman/?serieId=2382&cityId=1 Your Name https://www.sfbok.se/produkt/your-name-175141 The Place Promised in our Early Days&Voices of a Distant Star https://www.sfbok.se/produkt/the-place-promised-in-our-early-days-voices-of-a-distant-187199 Hosoda Mamoru Odjuret och hans lärling https://www.sfbok.se/produkt/the-boy-and-the-beastodjuret-och-hans-larling-163674 Mirai min lillasyster https://www.sfbok.se/produkt/mirai-198455 The Girl Who Lept Through Time https://www.sfbok.se/produkt/the-girl-who-leapt-through-time-110297 Wolf Children https://www.sfbok.se/produkt/wolf-children-159058 One Piece – Baron Omatsuri and the Secret Island https://www.sfbok.se/produkt/one-piece-movie-4-6-collection-136680 Kon Satoshi Perfect Blue https://www.sfbok.se/produkt/perfect-blue-142131 Tokyo Godfathers https://www.sfbok.se/produkt/tokyo-godfathers-190128 Yonebayashi Hiromasa Marnie och häxans blomma https://www.sfbok.se/produkt/mary-and-the-witchs-flowermary-och-haxans-blomma-191692 När Marnie var där https://www.sfbok.se/produkt/when-marnie-was-therenar-marnie-var-dar-157818 Science fictionbokhandeln https://www.sfbok.se/

113 episoder