Hur kan vi prata om rasism?

2:09:34
 
Dela
 

Manage episode 285000468 series 2313144
Av RadioPlay and Podplay | Knutfabriken upptäckt av Player FM och Player FMs grupp - upphovsrättigheterna ägs av publiceraren, inte Player FM. Ljudet streamas direkt från deras servrar. Tryck på Prenumerera knappen för att hålla koll på uppdateringar i Player FM, eller klistra in flödets webbadress i andra podcast appar.
Navid pratar med Alexander Bard, Rashid Musa, Daniel Lampinen, Henrik Johansson, Paula Bieler, Dan Park, Elaine Eksvärd och Gustav Kasselstrand om olika perspektiv gällande rasism. Lyssna på avsnitt #109 med Alexander Bard: https://www.podplay.com/sv/podcast/29655/hur-kan-vi/episode/37013352/109-alexander-bard-vi-ar-pavag-in-i-50-ar-av-morker Följ Alexander på Twitter: https://twitter.com/bardissimo Lyssna på avsnitt #130 med Rashid Musa: https://www.podplay.com/sv/podcast/29655/hur-kan-vi/episode/50469553/130-rashid-musa-icke-muslimer-tror-att-muslimer-inte-har-humor Följ Rashid på instagram: https://www.instagram.com/rashidmusa/ Lyssna på avsnitt #20 med Daniel Lampinen: https://www.podplay.com/sv/podcast/29655/hur-kan-vi/episode/23826826/20-daniel-lampinen-hur-kan-vi-prata-om-rasism Följ Daniel på Twitter: https://twitter.com/daniellampinen Lyssna på avsnitt #13 med Henrik Johansson: https://www.podplay.com/sv/podcast/29655/hur-kan-vi/episode/1912540/13-henrik-johansson-hur-kan-vi-prata-om-anti-rasism Följ Henrik på Twitter: https://twitter.com/mrhenko123 https://www.interasistmen.se Lyssna på avsnitt #23 med Paula Bieler: https://www.podplay.com/sv/podcast/29655/hur-kan-vi/episode/24243938/23-paula-bieler-hur-kan-vi-prata-om-migration Följ Paula på Twitter: https://twitter.com/PaulaBieler Lyssna på avsnitt #76 med Dan Park: https://www.podplay.com/sv/podcast/29655/hur-kan-vi/episode/24482556/76-dan-park-jag-hade-hakkors-pa-mig-till-tingsratten Följ Dan på Twitter: https://twitter.com/park_fredrik Lyssna på avsnitt #123 med Elaine Eksvärd: https://www.podplay.com/sv/podcast/29655/hur-kan-vi/episode/44235121/123-elaine-eksvard-jag-hatar-inte-alla-man-jag-hatar-min-pappa Följ Elaine på Instagram: https://www.instagram.com/elaineeksvard/ Lyssna på avsnitt #127 med Gustav Kasselstrand: https://www.podplay.com/sv/podcast/29655/hur-kan-vi/episode/46653225/127-gustav-kasselstrand-jag-tar-det-som-en-komplimang-att-bli-kallad-rasist Följ Gustav på Twitter: https://twitter.com/gustavkassel Bli Patreon och stötta Hur kan vi? med valfri summa per månad på www.patreon.com/hurkanvi Gillar du det Hur kan vi? gör och vill stötta med en engångssumma, swisha till 123 124 77 33. Följ Hur kan vi? på sociala medier: Instagram: https://www.instagram.com/hurkanvi/ YouTube: https://youtube.com/c/hurkanvi Eftersnack-grupp på Facebook: https://www.facebook.com/groups/hurkanvi Följ Navid på sociala medier: Instagram: https://www.instagram.com/navidmodiriofficial/ Twitter: https://twitter.com/modiri_navid Alla avsnitt av podden och kontaktuppgifter hittar du på https://www.hurkanvi.se.

201 episoder